Skip to content
back
back
back
back
back

Fidia Farmaceutici osiągnęła w 2022 r. 11% wzrost i obroty 412 mln euro 

Organizacja
05/06/2023

Spółka Fidia Farmaceutici zamknęła rok finansowy 2022 z pozytywnym wynikiem i obrotami wynoszącymi 412 mln euro, kolejny już rok osiągając dwucyfrowy wzrost (+11% w 2021 r.) na rynkach krajowych i międzynarodowych, osiągając przychody netto ze sprzedaży produktów i usług wynoszące 404,3 mln euro. 
Włochy stanowiły główny rynek — wypracowano na nim 52% obrotów i zanotowano wzrost o 12,6%. Wyniki znacznie przewyższały te dla rynków referencyjnych (leki na receptę, produkty OTC/bez recepty, suplementy diety, wyroby medyczne). Ugruntowana pozycja lidera na rynku kwasu hialuronowego do terapii iniekcyjnej kości i stawów (ponad 24 mln euro).  

Osiągnięto także dwucyfrowy wzrost na rynkach zagranicznych (+12,4% z obrotami wynoszącymi 193,6 mln euro), głównie krajów MENA (+18,5% względem 2021 r.) dzięki zastosowaniu modelu handlowego łączącego bezpośrednią obecność na głównych rynkach i partnerstwo z dystrybutorami. W dalszej kolejności znalazły się kraje Europy (+16,7%) i oddział amerykański, który sam zarejestrował 9% wzrost obrotów.  

Skonsolidowany zysk EBITDA wzrósł o 2,1% względem 2021 r., osiągając wartość 77,1 mln euro, co stanowi 19% przychodów operacyjnych — ten znaczny wynik osiągnięto pomimo zwiększonych kosztów mediów, trudności w zakupach materiałów produkcyjnych i skutków powiązanych z rozszerzeniem rozporządzenia o refundacji wyrobów medycznych.  

Wynik operacyjny wyniósł w przybliżeniu 51,7 mln euro i zmalał o 4% ze względu na wyższą amortyzację w 2022 r., związaną z przejęciem istotnych aktywów (w czerwcu 2021 r.) w postaci produktów na bazie kortykosteroidów. Zysk netto wyniósł 37,8 mln euro.  

Spośród obszarów terapeutycznych odnotowano pozytywne wyniki w obszarze Joint Care (+5,6%) oraz intensywne przyspieszenie w obszarze Eye Care (+14%) i w portfolio produktów kortykosteroidowych (+19,9%), co wynika z transakcji, umów, fuzji i przejęć w ostatnich latach.  

„Jesteśmy firmą, która pokazuje zdolność do globalnego wzrostu pomimo istotnych problemów i opóźnień zakupowych i produkcyjnych spowodowanych okolicznościami popandemicznymi i wojną na Ukrainie” — stwierdza Carlo Pizzocaro, dyrektor generalny i prezes Fidia Farmaceutici. „Niektóre istotne działania z pewnością przyczyniły się do dodatnich wyników, jak choćby wypuszczenie linii produktow estetycznych w Hiszpanii, zakończenie przejmowania komercyjnego start-upu w Polsce, która jest piątym największym w Europie rynkiem farmaceutycznym, czy też zawarcie umowy handlowej z ważnym dystrybutorem w Brazylii, co spowoduje wprowadzenie pierwszej grupy naszych produktów w kraju stanowiącym największy rynek farmaceutyczny Ameryki Łacińskiej”.  

Dzięki zainwestowaniu 26 mln (co stanowi 6,5% obrotu) w 2022 r. — o 15% więcej niż w roku poprzednim — Fidia podkreśliła silne zainteresowanie badaniami na wielu obszarach (discovery, rozwój przedkliniczny, opracowywanie postaci użytkowych i badania kliniczne).   

Pośród wielu trwających projektów BiR znalazły się zwłaszcza Oncofid-P — terapia nowotworu pęcherza moczowego i międzybłoniaka, kolagenaza do leczenia przykurczu Dupuytrena i choroby Peyroniego oraz nowa cząsteczka opracowywana do stosowania w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. 

Pod kątem zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2022 r. Fidia zatrudniała na całym świecie 1466 pracowników (o 235 więcej niż w 2021 r.), zachowując równy rozkład płci (mężczyźni 52%, kobiety 48%). Nowe zatrudnienia dotyczą głównie Włoch, gdzie znajduje się główna siedziba Fidia, zakłady produkcyjne (Abano Terme, Paderno Dugnano i Monte Giberto) oraz centra badawcze (Abano Terme i Noto).  

tag